Marynarka i żakiet damski – czym się różnią?

Zastanawiasz się nad zakupem nowych ubrań do swojej garderoby i rozważasz zarówno modną marynarkę, jak i żakiet, ale nie wiesz czym one tak naprawdę się różnią? Przychodzimy z pomocą! Wytłumaczymy Ci co odróżnia od siebie te dwa, mimo wszystko podobne, okrycia wierzchnie.

Żakiet a marynarka

Żakiet damski jest zazwyczaj dopasowany i ma wyraźnie zaznaczoną talię. Co więcej, najczęściej jest on znacznie krótszy niż marynarka. To okrycie wierzchnie może być zapinane na różne sposoby m.in. na guziki, haftkę, zamek bądź mieć materiałowy pasek do dodatkowego podkreślenia tali. Żakiet damski ma standardowe, niezbyt rozbudowane klapy, może występować bez kołnierzyka.

Marynarka zaś jest poniekąd zapożyczona z męskiej garderoby, wyróżnia się prostym krojem oraz podłużnymi klapami. Najczęściej jest zapinana na guziki, które mogą mieć ułożenie jednorzędowe bądź dwurzędowe. Dłuższy krój sprawi, że marynarki zwyczaj sięgają okolic połowy bioder, aczkolwiek jest to uzależnione od naszych proporcji, a także fasonu, ponieważ znajdziemy zarówno modele dłuższe, jak i nieco krótsze. Co więcej, występują zarówno w bardziej sportowej, jak i eleganckiej odsłonie.

Jak stylizować marynarkę i żakiet?

Obecnie bardzo często spotkamy się z wymiennym nazewnictwem, nic dziwnego, ponieważ możemy natknąć się również na hybrydy tego typu okrycia wierzchniego. Niemniej jednak decydując się na klasyczny żakiet, najlepiej zestawiać go z eleganckimi elementami. Z kolei marynarka świetnie będzie prezentować się zarówno w formie garnituru, jak i założona do koszulki oraz jeansów.

Bardzo dużo zależy również od koloru i wzoru na okryciu wierzchnim. Barwne ubrania tego typu będę świetną opcją zarówno do pracy, jak i na spotkania rodzinne, wystarczy, że w przypadku imprez z bliskimi postawisz na bardziej komfortowe dodatki.

W naszym butiku znajdziesz różnorodne propozycje modnych żakietów, garsonek, sukienek i wielu innych strojów na niemalże każdą okazję, dostępnych w rozmiarach od 42 do 52. Znajdź swój styl w BASTAR!

Udostępnij:

Podobne artykuły