LATA 40 W MODZIE – STYL RETRO, KTÓRYM INSPIRUJEMY SIĘ DO DZIŚ 

Moda zatacza koła – obecnie nie dziwi nas, że pewnie kroje oraz fasony sprzed dekad powracają do łaski i cieszą się dużą popularnością. Niezwykłe ceniona jest moda z lat 40., czyli styl retro, który cechował się prostotą i elegancją, ale dzięki odpowiednim połączeniom, dodatkom, fasonom oraz wzorom świetnie podkreślał atuty sylwetki. Nic więc dziwnego, że ponownie zagościł w naszych szafach. W tym tekście podpowiemy Ci jak ubrać się stylu retro i na jakie ubrania postawić.  

Zalążki mody lat 40.  

Czasy po wojnie nie były łatwe, obijało się to na każdym etapie życia, również na modzie. Kobiety często samodzielnie szyły swoje stroje, często z niskiej jakości materiałów, a światowe trendy skierowane były w stronę Stanów Zjednoczonych, stamtąd też spływały największe inspiracje. Ogromną popularności cieszyły się spódnice sięgające do połowy łydki, często łączono je z dopasowanymi, podkreślającymi talię żakietami.  

Znaki rozpoznawcze stylu retro  

Szerokie spodnie z wysoką talią, zwiewne z sukienki z paskiem m.in. sukienka koszulowa zapina od góry do dołu guzikami czy też modele z kopertowym dekoltem – były to najpopularniejsze fasony. Styl retro charakteryzował się pokreśleniem talii, ale prawdziwym znakiem rozpoznawczym mody lat 40. była różnorodność materiałów – wynika to również z tego, że ubrania szyte były z niekiedy specyficznych tkanin m.in. obrusów, czy też firanek.  

Dużą popularnością cieszyły się również garsonki, ogrodniczki, a także połączenie szerokich spodni z koszulą. W latach 40. niemalże każda kobieta miała w swojej szafie kapelusz – wzory i fasony były różne, niemniej jednak nakrycie głowy jako modny dodatek było niezwykle popularne. Akcesoria urozmaicały kreacje i były chętnie wybierane. W Polsce były to m.in. kolorowe chusty, które zakładano głównie na głowę. Spoiwem stroju były ciekawe czółenka z okrągłym noskiem.  

Jeśli chcesz ubrać się w stylu retro, to pamiętaj o podkreśleniu talii. Możesz stawiać zarówno na sukienki, spódnice, garsonki, jak i spodnie – w zależności od tego na jaką okazję się wybierasz. Jeśli chodzi o wzory to koniecznie sięgnij po groszki i kratę. Oczywiście nie zapomnij również o modnej apaszce, dzięki temu na pewno stworzysz ciekawą kreację w stylu retro.  

Udostępnij:

Podobne artykuły